Historiikki-projekti

90 vuotta saarilla

Vuonna 2012 tulee kuluneeksi 90 vuotta urheiluseura Säynätsalon Riennon perustamisesta. Riennon nykyinen johtokunta päätti syksyllä 2009, että merkkivuoden kunniaksi kootaan seuran historia yksiin kansiin. Tarkoituksena on saada mahdollisimman monipuolinen ja kattava kuva alueemme ihmisiä liikuttaneen ja edelleen liikuttavan järjestön taipaleesta. Tätä kaksivuotista hanketta työstää Riennon johtokunnan nimeämä historiatyöryhmä. Ryhmään kuuluvat:

Kimmo Suomi – puh: 0400 516 074, e-mail: kimmo.suomi(at)jyu.fi
Sari Rannila – puh: 040 765 1341, e-mail: sari.rannila(at)kolumbus.fi
Mirja Huovinen – puh: 044 906 2118, e-mail: mirja.huovinen(at)tul.fi
Anne Kaltiala – puh: 0400 991954, e-mail: anne.kaltiala(at)gmail.com
Jari Lauren – puh: 040 374 2671, e-mail: lauren.jari(at)kolumbus.fi
Vesa Kupari – puh: 0400 549 115, e-mail: vesa.kupari(at)gmail.com.
Teppo Koski – puh: 050 566 3266, e-mail: teppo.koski(at)jao.fi

Yhteiskunnan muuttuminen on vaikuttanut myös seuratoimintaan. Miten? Seuratoiminta on osaltaan ollut mukana yhteiskunnan muutoksessa. Miten? Mikä merkitys Riennolla on Säynätsalossa ollut? Minkälaista toimintaa seuran puitteissa on harrastettu eri aikoina?

Näihin, ja moniin muihin kysymyksiin kaipaamme säynätsalolaisten apua. Jos tiedät Rientoon liittyviä asioita ja tarinoita, olet ollut mukana toiminnassa ja/tai jos sinulla on kätköissäsi ”Rientolais-valokuvia”, toivomme, että otat meihin yhteyttä. Kaikki tarinat, pienetkin, ovat arvokkaita. Valokuvien osalta ole yhteydessä Anne Kaltialaan.

Tehdään yhdessä Riennolle arvoisensa historiikki.

Työryhmän puolesta Sari Rannila.

Luethan myös nämä...